Jeśli masz problem z zalogowaniem się, usuń ciasteczka w swojej przeglądarce i ponownie włącz forum.

Czterej jeźdzcy Apokalipsy

Piszesz? Tworzysz muzykę?
A może zajmujesz się inną twórczością?
Podziel się tym z nami.
Awatar użytkownika
kris
..
..
Postów w temacie: 1

27 listopada 2019, 22:41  

Jest środa, godzina 22;40, a ja właśnie skończyłem pisać przemówienie na jutro =D Jak zwykle "na kolanie", jak zwykle "byle jak" =D Ale podzielę się z Wami moją twórczością ;P

Bardzo wielu ludzi słyszało o tzw. "czterech jeźdźcach Apokalipsy", bo to chyba najbardziej znana scena z księgi Objawienia. Niektórzy sądzą, że jest to opis zdarzeń, które nastąpią w przyszłości, które jeszcze są przed nami.

Opisano tam czterech jeźdźców wyruszających na potężnych koniach - jeden jeździec na białym koniu, drugi - czerwonym, trzeci - czarnym, a ostatni - na bladym. Pędzą galopem, a ziemia dudni pod ich kopytami! Skutkiem ich szarży są wojny oraz inne nieszczęścia.

Co prawda szarża tych czterech jeźdźców wydaje się tajemnicza i straszna, ale nie taki był cel jej spisania.
Wręcz przeciwnie, dzięki dokładnemu rozważeniu wizji opisanej w 6 rozdziale ks. Objawienia możemy wzmocnić naszą wiarę i zaufanie do Boga.

Chociaż szarża tych jeźdźców zwiastuje wiele nieszczęść, to tak naprawdę może też stanowić dla nas dobrą nowinę!
I wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie jest kwestią przyszłości, ale wręcz ma miejsce na naszych oczach, ponieważ ci jeźdźcy już wyruszyli.

Przyjrzyjmy się więc opisanym przez apostoła Jana postaciom. Spróbujmy zidentyfikować po kolei czterech jeźdźców.
Na szczęście Biblia oraz historia nowożytna pomagają precyzyjnie ustalić, co symbolizuje każdy z nich.

Pierwszy jeździec został opisany w ks. Objawienia 6:2. Apostoł Jan pisze:
"Wtedy spojrzałem i zobaczyłem białego konia, a na nim jeźdźca z łukiem. Dano mu koronę i wyruszył, żeby zwyciężać i odnieść ostateczne zwycięstwo."

Kim jest pierwszy jeździec? To król, któremu "dano koronę".
Jedzie na "białym koniu". Kolor biały w Biblii bardzo często symbolizuje czystość, prawość i sprawiedliwość.
A więc jest to król z ramienia Boga, który wyrusza na sprawiedliwą wojnę.
Chodzi o tego, którego w księdze Objawienia 19:11,16 nazwano "Królem królów i Panem panów", "Wiernym i Prawdziwym" - o Jezusa Chrystusa.

Zgodnie z proroctwem z ks. Daniela w roku 1914 Jezus otrzymał „władzę, chwałę oraz królestwo” od „Istniejącego od Dni Pradawnych”.
Otrzymał władzę, by działać jako waleczny król, "żeby zwyciężać i odnieść ostateczne zwycięstwo".

Jeździec na białym koniu, Jezus Chrystus, "wyruszył" zaraz po otrzymaniu korony.
Właśnie wówczas ruszyła szarża tych czterech jeźdźców.

Przyjrzyjmy się więc kolejnemu z nich - zobaczmy do ks. Objawienia 6:4
"Wtedy zobaczyłem kolejnego konia — ognistoczerwonego — a jego jeźdźcowi dano wielki miecz i pozwolono zabrać pokój z ziemi, tak by jej mieszkańcy nawzajem się zabijali."

Czy chodzi tu o jakąś konkretną osobę? Nie. Drugi jeździec przedstawia wojnę, która "zabiera pokój z ziemi".

Czy przypominamy sobie, jakie wydarzenie nastąpiło w lipcu 1914 roku? Wybuchła wówczas I Wojna Światowa, konflikt na skalę światową.
Dwadzieścia jeden lat po jej zakończeniu, we wrześniu 1939, wybuchła II Wojna Światowa, której skutki okazały się jeszcze bardziej niszczycielskie.
Jeźdźcowi na ognistoczerwonym koniu rzeczywiście "pozwolono zabrać pokój z ziemi, tak by jej mieszkańcy nawzajem się zabijali", jak czytaliśmy w ks. Objawienia.

Ani Liga Narodów, ani ONZ, ani żadna inna organizacja pokojowa nie zatrzymała tego jeźdźcy.
Skutkiem jego szarży jest choćby ogromna liczba ofiar.
Według szacunków od roku 1914 w wojnach i innych konfliktach zbrojnych zginęło ponad 100 milionów ludzi.
Szarża jeźdźcy na ognistoczerwonym koniu cały czas trwa.

Przyjrzyjmy się trzeciej postaci opisanej w księdze Objawienia. Zobaczmy do 6:5,6
"Kiedy Baranek złamał trzecią pieczęć, usłyszałem, jak trzecia żywa istota powiedziała: „Ruszaj!”. Wtedy zobaczyłem czarnego konia, a jego jeździec miał w ręku wagę szalkową. Usłyszałem, jak wśród czterech żywych istot rozległo się coś jakby głos: „Kwarta pszenicy za denara i 3 kwarty jęczmienia za denara. Nie wyrządzaj szkody oliwie i winu”."

Kim jest ten jeździec? Może najpierw przyjrzyjmy się użytym w tych wersetach jednostkom miary.
"Kwarta" to trochę więcej niż litr (dokładnie 1,08 litra), a srebrny "denar" to zapłata dla robotnika za 12 godzin pracy.
A więc litr pszenicy, mniej więcej 1 kilogram ziaren, miał kosztować tyle, ile wynosiła dniówka robotnika.
Ktoś musiałby pracować jeden dzień, żeby kupić kilogram ziaren - i to nawet nie mąki, tylko ziaren pszenicy, które dopiero trzeba było zemleć na mąkę.
Przy takich cenach wyżywienie całej rodziny stanowiłoby ogromne wyzwanie.

Kim więc jest jeździec na czarnym koniu, z wagą szalkową w ręce? Oczywiście domyślamy się, że jeździec ten symbolizuje głód i niedobory żywności.
Od roku 1914 także ten jeździec nieustannie galopuje, mimo podejmowanych przez wielu ludzi szczerych wysiłków, aby nakarmić głodnych.

W samym XX wieku zmarło z głodu około 70 milionów osób. Pewna organizacja oceniła, że "w latach 2012-2014 wskutek chronicznego niedożywienia cierpiało jakieś 805 milionów osób — co dziewiąty mieszkaniec ziemi".
Według innego opracowania "każdego roku głód zabija więcej ludzi niż AIDS, malaria i gruźlica razem wzięte".

Pozostał jeszcze jeden jeździec. Zobaczmy do ks. Objawienia 6:8
"Wtedy zobaczyłem bladego konia, a jego jeździec miał na imię Śmierć. Tuż za nim podążał grób. Dano im władzę nad jedną czwartą ziemi, żeby zabijali długim mieczem, głodem, śmiertelną zarazą i przez dzikie zwierzęta."

Czwarty jeździec, o którym wspomina apostoł Jan, wyobraża śmierć z powodu chorób i innych przyczyn.

Jak rozpoczęła się szarża tego jeźdźca?
W roku 1918 i 1919 grypa hiszpanka pozbawiła życia dziesiątki milionów osób. Nietypową cechą tej pandemii było to, że umierali przede wszystkim ludzie młodzi i w średnim wieku (w przedziale od 20 do 40 lat).
Prawdopodobnie grypą hiszpanką zaraziło się jakieś 500 milionów, a ponieważ ludność świata wynosiła wówczas ok. 1,5 miliarda, to tak naprawdę zaraził się co trzeci żyjący wtedy człowiek!

Ale był to dopiero początek. Eksperci szacują, że w XX wieku setki milionów osób zmarło na ospę.
Do dzisiaj ogromna liczba ludzi umiera przedwcześnie na AIDS, gruźlicę czy malarię, i to mimo ogromnego postępu w medycynie.

Wojny, głód, choroby - szarża tych jeźdźców ciągle trwa. Gdzie tu więc nadzieja? Dlaczego wizja dana apostołowi Janowi może wzmocnić naszą wiarę i dać nam nadzieję na przyszłość?

Wróćmy do jeźdźca na białym koniu. Powiedziano o nim, że "wyruszył, żeby zwyciężać i odnieść ostateczne zwycięstwo".

W roku 1914 Jezus Chrystus rozpoczął zwycięską wojnę. Wojna ta zaczęła się w niebie. Jak możemy przeczytać w ks. Objawienia 12:7-9,12, Jezus jako nowo ustanowiony Król wyrzucił z nieba Szatana i demony.
Dla nieba zwycięstwo Jezusa oznaczało wyzwolenie. Dla Ziemi - okres galopu pozostałych trzech jeźdźców.

Ale Jezus nie "dopełnił zwycięstwa", jeszcze nie "odniósł ostatecznego zwycięstwa". Dzisiaj Jezus walczy dla dobra swoich sług, dodając im sił i ich chroniąc.

Ostateczne zwycięstwo odniesie wówczas, gdy podczas Armagedonu powstrzyma szarżę trzech pozostałych jeźdźców oraz odwróci skutki ich dotychczasowego działania.

Nie będzie wojen, głodu ani chorób. Jezus Chrystus wkrótce dopełni swego zwycięstwa, usuwając wszelkie cierpienia.

Dlatego dana Janowi wizja szarży czterech jeźdźców stanowi dla nas zachętę do podążania za Jezusem, naszym niebiańskim Królem!

•   Informacje